Útmutató a tantermen kívüli,
digitális munkarendben való részvétel során megvalósuló adatkezeléshez
Az
elmúlt három hétben sikeresen
átálltunk a
tantermen kívüli, digitális munkarendre, ennek
során a tanárok és a tanulótársak
sokszor online kapcsolatba kerülnek egymással, hang-
és videóközvetítés zajlik
közöttük.
Előfordulhat, hogy a tanár azt kéri, a tanuló
készítsen magáról felvételt, ami
alapján meggyőződhet, hogy tényleg megtanulta-e a
tananyagot, valóban elvégezte
a kijelölt feladatot, vagy így ellenőrzi az
önálló feladatmegoldást.
Mind a tanárokról, mind pedig a tanulókról
készült felvétel személyes adat. A
személyes adatok kezelése (így a felvétel
készítés, továbbítás,
megosztás,
rögzítés stb.) az Európai Unióban is,
így hazánkban is jogszabályokon alapul. A
személyes adatok védelméhez fűződő jog mindenkit
megillet.
Mik azok a személyes adatok?
Név,
lakcím, születési idő, telefonszám,
egészségügyi állapotra vonatkozó adat,
a mobiltelefonok
IMEI száma, a számítógép IP
címe, a tanulóról készült
fénykép, videofelvétel, a
különböző oldalakon használt jelszavak, a
bankkártya PIN kódja, GPS koordináták
(amiből lehet következtetni, hogy rendszerint ki és mikor
indul el otthonról,
hová jár iskolába, mikor és merre megy
iskola után) stb.
Személyes
adat minden,
ami közvetve vagy közvetlenül valamilyen
információt közvetít, a
személyiségről,
a szokásokról, a magánéletről.
Ki az adatkezelő?
Az iskolai tanulmányai
során a tanuló személyes adatainak adatkezelője az oktatási intézmény, ahol az
adatok kezelése történik. Azonban bárki adatkezelővé válhat,
ha mások
személyes adatait rögzíti, tárolja,
továbbítja, megosztja, nyilvánosságra
hozza.
Tudni kell, hogy mindig az adatkezelő felel a nála lévő személyes adatok
jogszerű kezeléséért.
Hogyan élhetnek vissza a személyes adatokkal?
Személyes adatokkal
sokféleképpen vissza lehet élni. Ilyen visszaélésnek minősül például, ha
-
hamis
weboldalakra irányítva azt kérik tőlünk, hogy
adjuk meg a bankszámlaszámunkat,
felhasználónevünket, jelszavunkat, majd az
így megszerzett adatokat felhasználják
és például a bankszámláról
pénzt vesznek le, hozzáférhetnek a
levelezésünkhöz,
a közösségi tereken létrehozott profiljainkhoz
stb.
-
kártékony
kódokat (pl. vírusokat) juttatva a
számítógépünkre megszerzik a
jelszavakat, kódokat,
-
az
internetre feltöltik a másról készült
fényképet, vagy videofelvételt,
anélkül,
hogy ehhez hozzájárulást kaptak volna.
Hogyan lehet megelőzni a személyes adatok
jogellenes felhasználását?
-
Csak tudatosan használjuk
az online környezetet, senki ne tegyen közzé magáról olyan fényképet
vagy videót, amit bárki előtt szégyellene vagy kellemetlenül érintené, ha más
látná!
-
Ne készítsünk és főleg ne
tegyünk közzé másról sem fényképet hang- vagy videófelvételt, az előzetes
hozzájárulása nélkül!
-
A különböző internetes oldalakon
lehetőleg csak azokat az adatokat adjuk meg, amelyek indokoltak az oldal
használatához. (pl. a Waze-hoz szükséges a helyadat, de a
fényképekhez hozzáférés már nem indokolt.) Legyen mindig gyanús, ha túl sok adatot kérnek tőlünk! Inkább ne
regisztráljunk az ilyen oldalra!
-
Érdemes minden esetben megnézni
a honlapon elérhető adatkezelési tájékoztatót, amiből megtudhatjuk ki, hogyan
fogja kezelni a személyes adatokat!
Hogyan cselekedhetünk helyesen, ha személyes
adatot kezelünk?
Amikor
valakiről
fényképet, hangfelvételt,
videófelvételt készítünk,
összegyűjtjük az egyéb
személyes adatait pl. e-mail cím, telefonszám stb.
akkor személyes adato(ka)t kezelünk,
így adatkezelővé válunk. Ha mindezt
kizárólag magunknak, személyes
használatunkra végezzük, akkor arra kell
különösen odafigyelnünk, hogy mások ne
szerezhessék meg tőlünk ezeket az adatokat.
Az adatkezelés során be
kell tartani az adatkezelésre vonatkozó jogszabályi előírásokat.
-
Felvétel
készítésekor, mindenképpen
tájékoztatni szükséges az érintettet,
akiről a
felvétel készül, és csak akkor
készüljön felvétel, ha ehhez az érintett
beleegyezését
adja. Az elkészült felvétel
továbbítása, megosztása vagy az internetre
feltöltve annak lehetővé tétele, hogy bárki
megnézhesse szintén csak a
felvételen szerepelő összes érintett
beleegyezésével,
hozzájárulásával
történhet! Ügyelni kell arra, hogy kiskorú
esetében a szülő adja meg a
hozzájárulást!
-
Másvalaki
telefonszámát, e-mail címét,
lakcímét egyéb személyes adatait a
hozzájárulása
nélkül ne adjuk tovább, ne tegyük
nyilvánossá!
Személyes adatok jogosulatlan készítésének,
felhasználásának, közzétételének (kezelésének) következményei
A
magánéletünk és
személyiségünk védelme
érdekében nem csak azt szabályozták,
hogyan kell eljárnunk helyesen, ha személyes adatokat
kezelünk, hanem azt is,
hogy mi történik akkor, ha megszegjük a
szabályokat.
§ A Polgári Törvénykönyv
szabályozza, hogy ún. sérelemdíjat
követelhetnek
tőlünk, ha jogosulatlanul (vagyis a szükséges
hozzájárulás nélkül)
készítünk
valakiről fényképet vagy hangfelvételt, vagy
jogosulatlanul használjuk fel az
elkészült felvételeket.
§
A Büntető Törvénykönyv több fejezete foglalkozik a személyes
adatokkal való visszaélés súlyosabb formáival és ezeket bűncselekménnyé
nyilvánítja.
§
Kifejezetten
adatkezelésre vonatkozó előírásokat a GDPR(AZ
EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/679
RENDELETE a természetes
személyeknek a személyes adatok kezelése
tekintetében történő védelméről
és az
ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a
95/46/EK rendelet hatályon kívül
helyezéséről) és az Infotörvény.
(2011. évi CXII. törvény az információs önrendelkezési jogról és az
információszabadságról) tartalmaznak.
A
tanulók magatartására vonatkozóan az iskola
házirendje fogalmazhat meg előírásokat. Az a tanuló, aki magatartásával más
személy személyiségi jogait sérti, beleértve a személyes adatokkal való
visszaélést is, felelősségre vonható!
A
Nemzeti Adatvédelmi és
Információszabadság Hatóság (NAIH)
feladata, hogy
ellenőrizze a személyes adatok helyes
felhasználását. Szabálytalan
adatkezelés
esetén mérlegelés esetén akár
többmillió forintos adatvédelmi
bírságot is
kiszabhat.
FIGYELEM!
A digitális
munkarendben megvalósuló oktatás során
készült bármely kép- és
hangfelvétel vagy
egyéb személyes adat továbbítása,
közzététele, megosztása az internet
nyilvánossága részére, az erre
vonatkozó hozzájárulás
hiányában jogosulatlan
adatkezelés és megvalósíthatja a
személyes adattal való visszaélést is!
Mit tegyünk, ha jogosulatlan adatkezelést
vagy visszaélést tapasztalunk?
-
Ha
azt tapasztaljuk, hogy saját magunkról,
diáktársunkról vagy tanárunkról
valaki a
hozzájárulásunk, vagy a tanár
hozzájárulása nélkül hoz
nyilvánosságra személyes
adatokat, mindenképpen jelezzük a szülőknek és
az iskolának, vagy kérjünk
segítséget az osztályfőnöktől!
-
Az
internetes oldalak üzemeltetői kötelesek megvizsgálni és elérhetetlenné tenni
azon tartalmakat, amelyek jogosulatlanul kerültek feltöltésre. Be kell
jelenteni számukra ezeket a tartalmakat és kérni kell a törlésüket!
-
A
személyes adatkezeléssel kapcsolatos jog
megsértése esetén kérni lehet a
Nemzeti Adatvédelmi és
Információszabadság Hatóság
(Székhely: 1125 Budapest,
Szilágyi Erzsébet fasor 22/C., www.naih.hu, ugyfelszolgalat@naih.hu) vizsgálatát.
HASZNÁLJUK OKOSAN A
SAJÁT SZEMÉLYES ADATAINKAT!
HASZNÁLJUK
SZABÁLYOSAN MÁSOK SZEMÉLYES ADATAIT!