Látogatás a Levéltárban

 

Határtalanul pályázatunk előzetes programelemeként 2016. május 17-én a veszprémi Levéltárba látogattunk el. Egy székelyudvarhelyi hölgy tartott nekünk érdekes információkat tartalmazó, interaktív bemutatót Erdély történetéről. Mesélt az ott élő népekről. Megtudtuk, hogy II. András telepítette be a német lovagokat, a szászokat, akik 9 székbe tömörültek, és csak a királynak tartoztak hűséggel. Cserébe 500 katonát kellett készenlétbe állítaniuk harc esetére. A székelyek feladata a határvédelem volt, amiért kiváltságot kaptak. Őket területileg 7 székre osztották, amelynek élén az ispán állt.

A levéltáros megemlítette az ott lévő falvak, városok érdekességeit és szépségeit is. Láttuk a képeken, hogy Erdélynek milyen különleges templomai vannak, amelyeket mi is meg fogunk tekinteni. A foglalkozás végén a kérdéseinkre is választ kaphattunk.

 

 

 

 

Múzeumi foglalkozás

 

A Határtalanul program keretein belüli előzetes foglalkozásra május 17-én a Laczkó Dezső Múzeumba látogattuk el. Ott az erdélyi népszokásokról és a népcsoportokról hallgattunk meg egy előadást. Megtudtuk, hogy ezen a területen a szászok, székelyek, cigányok és románok élnek.

A szászok zárkózott emberek, házaikat magas kerítéssel vették körül. Még ma is épen állnak az erődtemplomok, amelyek a lakosságot védték. Számunkra érdekesek voltak a falakba épített kamrák, amelyek a túlélést biztosították a háborúk alatt. Népszokásaik közül ma is elevenen él az Ezer székely leány napja, és a csíksomlyói búcsú, amely ma már a magyarok találkozóhelye lett.

A hegyekbe kiránduló turistákra a legnagyobb veszélyt ma már nem az erdőkben élő medvék jelentik- hallottuk-, hanem a birkanyájakat őrző óriási pásztorkutyák.

Kíváncsian várjuk már az utazást.

 

2016. május 19.                                                 

                                                                               a pályázó 7. osztály