Látogatás a
Levéltárban
Határtalanul
pályázatunk előzetes programelemeként
2016. május 17-én a veszprémi
Levéltárba
látogattunk el. Egy székelyudvarhelyi
hölgy tartott nekünk érdekes
információkat tartalmazó,
interaktív bemutatót Erdély
történetéről.
Mesélt az
ott élő népekről. Megtudtuk, hogy II.
András telepítette be a német
lovagokat, a
szászokat, akik 9 székbe
tömörültek, és csak a
királynak tartoztak hűséggel.
Cserébe 500 katonát kellett
készenlétbe állítaniuk harc
esetére. A székelyek
feladata a határvédelem volt, amiért
kiváltságot kaptak. Őket területileg 7
székre osztották, amelynek
élén az ispán állt.
A
levéltáros megemlítette
az ott lévő falvak, városok
érdekességeit és
szépségeit is. Láttuk a
képeken,
hogy Erdélynek milyen különleges templomai
vannak, amelyeket mi is meg fogunk
tekinteni. A foglalkozás végén a
kérdéseinkre is választ kaphattunk.
Múzeumi
foglalkozás
A
Határtalanul
program keretein belüli előzetes foglalkozásra
május 17-én a Laczkó Dezső
Múzeumba látogattuk el. Ott az erdélyi
népszokásokról és a
népcsoportokról
hallgattunk meg egy előadást. Megtudtuk, hogy ezen a
területen a szászok,
székelyek, cigányok és
románok élnek.
A
szászok
zárkózott emberek, házaikat magas
kerítéssel vették
körül. Még ma is épen
állnak az erődtemplomok, amelyek a lakosságot
védték. Számunkra érdekesek
voltak a falakba épített kamrák,
amelyek a túlélést
biztosították a háborúk
alatt. Népszokásaik közül ma is
elevenen él az Ezer székely leány
napja, és a
csíksomlyói búcsú, amely ma
már a magyarok találkozóhelye lett.
A
hegyekbe
kiránduló turistákra a legnagyobb
veszélyt ma már nem az erdőkben élő
medvék jelentik-
hallottuk-, hanem a birkanyájakat őrző
óriási pásztorkutyák.
Kíváncsian
várjuk már az utazást.
2016.
május
19.
a
pályázó 7. osztály