Tanulmányi
kirándulásunk témája
erdélyi születésű történelmi
nagyságok és az erdélyi történelemben
fontos helyszínek felkeresése.
Az előkészítő szakaszban
külső szakértőket kérünk fel
Márkusné Vörös Hajnalka
történész-levéltáros és
Schleicher Veronika néprajzkutató
személyében, akik interaktív
foglalkozás keretében,
levéltárban fellelhető térképek
és okmányok segítségével
történeti és
néprajzi betekintést nyújtanak a
Kárpát - medence kultúrájába. A
vállalt
fakultatív előkészítő tevékenység
keretén belül Kondics Gergő
néptáncoktató dunántúli
páros táncokat tanít,
amelyeket Pürkerecen mi is megtanítunk az erdélyi
diákoknak a közösen
szervezett táncházban. Az utazás előtt az
érintett tanulók megtekintik Budapesten a
Magyarság Háza - Mi, Magyarok
Látogatóközpont kiállítást
is.
A tanulmányi kirándulás első napján
történelmi ismereteink
elmélyítése céljából az aradi vértanúk
emlékművénél saját
készítésű koszorút helyezünk el
és verses
összeállítással emlékezünk a
vértanúkra. Marosillyén
ellátogatunk Bethlen Gábor
szülőházába, majd Déván
találkozunk a Szent Ferenc
Alapítvány bentlakásos diákjaival.
Átadjuk adományainkat,
felolvasunk a magyarországi gyerekek által írt "Életmese"
című
kiadványból, és meghallgatjuk az ő
élettörténeteiket is. A nap
zárásaként Szászsebesen
megtekintjük a német
evangélikus bazilikát, a Zápolya- házat,
valamint Kisdisznódon a legrégibb szász
hegyi templomot.
A második nap
délelőttjén
városnézést tervezünk Nagyszebenben,
a szász fővárosban. Délután Halmágyra
látogatunk, ahol a 800 éves evangélikus templomot
és tájházat tekintjük meg,
majd szekérútra indulunk a régi
római makadám utat is érintve, és helyi
ízeket kóstolunk. Az est folyamán Pürkerecen
a táncházban találkozunk, és
együtt táncolunk az erdélyi gyerekekkel megismerve
egymás tánckultúráját.
A harmadik napon
a pürkereci
magyar iskolában átadjuk a gyerekeink által
gyűjtött adományokat és az általunk
készített szimbolikus ajándékokat.
Információkat gyűjtünk a hétfalusi
csángók
életéről, kultúrájáról, majd
túrázunk a Hétlétra-vízeséshez.
Délután Brassóban
megtekintjük a
száz évig épült Fekete templomot, majd Törcsváron
a Drakula- kastélyt.
Negyedik napon látogatást teszünk
a szászok által épített prázsmári
erődtemplomnál, amely ma az Unesco
Világörökség részét
képezi. Délután Berecken
emlékezünk az 1848/49-es szabadságharc
székelyföldi eseményeire. A gyerekeink
által készített kokárdát
elhelyezzük Gábor Áron szobránál. Az 1000 éves határon megtekintjük a
magyar-osztrák katonatemetőt, a Nyerges-tetőn
pedig a kopjafák tövében emlékezünk az
elesett katonákra. A napot a Szent Anna -
tónál zárjuk, ahol
földrajzi és biológia ismereteinket
elevenítjük fel.
Az ötödik napon a kisbaconi múzeumlátogatás
során koszorút helyezünk el Benedek Elek
szobájában, az ő emlékére, részt
veszünk a helybéliekkel közösen a Nemzeti
Összetartozás Napja tiszteletére rendezett
ünnepségen. Következő állomásunk egy
újabb történelmi emlékhely, a Tolvajos-
tető, majd Korondon látogatást
teszünk egy hagyományőrző fazekasműhelyben, illetve
ajándékvásárlásra is
lehetőség nyílik. Szászfenesen
felelevenítjük a Fenesi-csata
történetét, majd utunkat hazafelé
vesszük
Magyarországra.
A tanulmányi kirándulást lezáró
értékelő órán az
utazásról készült fényképes
bemutatót egyéni
tanulói kiselőadások kísérik.
Vállaljuk egy teljes tanítási nap
időtartamban egy témanap
megvalósítását, amelyen Erdély-kvíz,
activity, zenefelismerés, épületkirakó,
ételreceptek,
valamint táncház keretén belül
megismertetjük iskolánk diákjaival Erdély
tájait, megosztjuk élményeinket,
tapasztalatainkat, bemutatjuk Erdély
kultúráját és hagyományait. A
témanap célja, hogy tanulóink figyelmét
ráirányítsuk történelmünk
jelentős eseményeire, ismeretszerzésüket
élményszerűvé tegyük. A tanulmányi
kirándulásról digitális naplót,
a
legjobb diákmunkákat illetve a
kirándulásról készült filmbeszámolót
helyezünk
el mindkét pályázó iskola honlapján,
továbbá cikket jelentetünk meg egy
megyei terjesztésű napilapban, a helyi vagy a megyei
sugárzású televízióban
is beszámolunk élményeinkről és
tapasztalatainkról.