Beszámoló a Fenntarthatósági témahét programsorozatról

„Tükör vagyok, arcod vagyok,                                                                                                                      Hullám és híd, part és víz.                                                                                                                                   Erő és báj, folyó és táj,                                                                                                                                        úszás és merülés,                                                                                                                                              áldás és könyörgés,                                                                                                                                          értened kell!                                                                                                                                                           Víz vagyok.                                                                                                                                                        Őrizned kell!”

Iskolánkban 2019. március 18-tól 22-ig rendeztük meg a Fenntarthatósági témahetet. Iskolánk minden tanulóját bevontuk a programokba.

Hétfőn a helyi Polgárőrség és az Iskolarendőr tartottak interaktív foglalkozást a 4—8. osztályosoknak. Az előadásban hallhattak a gyerekek a kerékpáros közlekedés szabályairól, a kerékpár megfelelő felszereltségéről és néhány egyszerűbb szerelési és beállítási praktikáról. Majd kitöltöttek egy közlekedési totót.

Kedden két csoportban az egészséges táplálkozásról tartott érdekes előadást kolléganőnk, Bódiné Csordás Bernadett. A gyerekek megtanulták, mi a különbség az evés és a táplálkozás között, hallhattak a táplálékpiramisról, a szükséges vitaminokról, ásványi anyagokról, a folyadék – különösen a víz – fogyasztásának fontosságáról, az E-számokról. Az előadás visszacsatolása már az aznapi ebédlőben megtörtént, a gyerekek többsége jelezte, hogy mennyi vizet ivott.

Szerdán az iskolapályán kerékpáros akadálypályát épített Strommer László kollégám, amelyet nemcsak kerékpárral, hanem rollerrel, gördeszkával, görkorcsolyával és futva is lehetett teljesíteni. A gyerekek nagy örömére egészen délután fél 4-ig használni lehetett a pályát tanári felügyelettel. A pálya egy részén közlekedési táblákat, jelzőlámpákat, zebrát helyeztünk el, ezzel segítve a kicsik felkészülését a szabályos közlekedésre.

Szerdán a nagyszünetben iskolánk néhány tanulója Downhill kerékpárral bemutatót tartott, természetesen védőfelszerelésben.

Délután az 1. osztályosok salátát, virágmagokat ültettek. A magaságyás előkészítését az 5. osztályosok egy csoportja végezte.

Csütörtökön és pénteken iskolánkban Ásványkiállítást tekinthettek meg a tanulók, melyen érdekes előadást hallgathattak meg Bősz Imre vezetésével. A kiállító rajzversenyt is hirdetett, melyre sok szép alkotás érkezett. A kiemelkedő rajzok díjazása mellett az előadáson aktívan szereplő tanulók is jutalomban részesültek.

Iskolánk regisztrált a Happy-hétre, melynek keretében ezen a napon csak vizet fogyasztó tanulók vízizsaru igazolványt kaptak.

Délután Góczáné Becker Szevaszti, iskolánk pedagógiai asszisztense a gyógypedagógiai asszisztensek segítségével fémdobozokból farmer- és egyéb anyagok felhasználásával tárolódobozt készítettek az érdeklődő tanulókkal.

Pénteken a TeSzedd! akcióhoz csatlakoztunk, melynek keretében iskolánk tanulói és dolgozói megtisztították községünk utcáit, parkjait, játszótereit.

Az 1. osztályosok elültették az osztály fáját, amely már hagyomány iskolánkban. Az év során a gyerekek öntözik, gondozzák fájukat.

Délután a természetjáró szakkörösök és az érdeklődő tanulók, szülők a herendi horgásztavakhoz mentek ásványkereső túrára. A túrát Bősz Imre vezette. A kirándulás kellemesen telt, különféle ásványokkal tértek haza a résztvevők.

A témahéthez kapcsolódóan tanórákon végeztek a gyerekek vízvizsgálatot. A vizet egy vízszűrő berendezés segítségével analizálták.

A Nézz szembe a szemeteddel! Hasznosíts újra! témában technikaórán Kohlrusz Rita, Sándor Zsuzsanna és Szautner Antalné irányításával hulladékokból játékokat készítettek a felsős tanulók, majd ki is próbálták azokat.

Ursula Ziegler, a német munkaközösség vezetője a Szeresd a biciklidet! témához kapcsolódóan az alsósoknak a kerékpár tartozékairól, a felsősöknek a közlekedési táblákkal kapcsolatban készített feladatsort a faliújságra, melyhez az érdeklődő tanulóknak feladatlapot adott.

Rajzpályázatot is hirdettünk. Az 1-4. osztályosok a Balaton keletkezése című népmondáról készítettek illusztrációt. A 4-8. osztályosok feladata volt, hogy megtervezzék álmaik kerékpárját, kerékpáros kiegészítőjét, vagy készítsenek plakátot a kerékpározás népszerűsítésére. A legszebb alkotásokból kiállítást rendeztünk. Sajnos a felsős tanulóktól 1 munkát kaptunk a kiírt pályázatra.

Magasi Józsefné