Beszámoló a
Fenntarthatósági témahét
programsorozatról
„Tükör vagyok, arcod vagyok,
Hullám és híd, part és víz.
Erő és báj, folyó és táj,
úszás
és merülés,
áldás és könyörgés,
értened
kell!
Víz
vagyok.
Őrizned kell!”
Iskolánkban
2019. március 18-tól
22-ig rendeztük meg a Fenntarthatósági
témahetet. Iskolánk minden tanulóját
bevontuk a programokba.
Hétfőn a helyi
Polgárőrség és az
Iskolarendőr tartottak interaktív foglalkozást a
4—8. osztályosoknak. Az
előadásban hallhattak a gyerekek a kerékpáros
közlekedés szabályairól, a
kerékpár megfelelő felszereltségéről
és néhány egyszerűbb szerelési és
beállítási praktikáról. Majd
kitöltöttek egy közlekedési totót.
Kedden két
csoportban az
egészséges táplálkozásról
tartott érdekes előadást kolléganőnk,
Bódiné Csordás
Bernadett. A gyerekek megtanulták, mi a
különbség az evés és a
táplálkozás
között, hallhattak a
táplálékpiramisról, a szükséges
vitaminokról, ásványi
anyagokról, a folyadék – különösen a
víz – fogyasztásának
fontosságáról, az E-számokról.
Az előadás visszacsatolása már az aznapi
ebédlőben megtörtént, a gyerekek
többsége jelezte, hogy mennyi vizet ivott.
Szerdán az
iskolapályán
kerékpáros akadálypályát
épített Strommer László
kollégám, amelyet nemcsak
kerékpárral, hanem rollerrel, gördeszkával,
görkorcsolyával és futva is
lehetett teljesíteni. A gyerekek nagy örömére
egészen délután fél 4-ig
használni lehetett a pályát tanári
felügyelettel. A pálya egy részén
közlekedési táblákat,
jelzőlámpákat, zebrát helyeztünk el, ezzel
segítve a kicsik
felkészülését a szabályos
közlekedésre.
Szerdán a
nagyszünetben iskolánk
néhány tanulója Downhill kerékpárral
bemutatót tartott, természetesen
védőfelszerelésben.
Délután
az 1. osztályosok
salátát, virágmagokat ültettek. A
magaságyás előkészítését az
5. osztályosok
egy csoportja végezte.
Csütörtökön
és pénteken
iskolánkban Ásványkiállítást
tekinthettek meg a tanulók, melyen érdekes
előadást hallgathattak meg Bősz Imre vezetésével.
A kiállító rajzversenyt is
hirdetett, melyre sok szép alkotás érkezett. A
kiemelkedő rajzok díjazása mellett
az előadáson aktívan szereplő tanulók is
jutalomban részesültek.
Iskolánk
regisztrált a
Happy-hétre, melynek keretében ezen a napon csak vizet
fogyasztó tanulók
vízizsaru igazolványt kaptak.
Délután
Góczáné Becker Szevaszti,
iskolánk pedagógiai asszisztense a
gyógypedagógiai asszisztensek
segítségével
fémdobozokból farmer- és egyéb anyagok
felhasználásával tárolódobozt
készítettek az érdeklődő tanulókkal.
Pénteken a
TeSzedd! akcióhoz
csatlakoztunk, melynek keretében iskolánk tanulói
és dolgozói megtisztították
községünk utcáit, parkjait,
játszótereit.
Az 1.
osztályosok elültették az
osztály fáját, amely már hagyomány
iskolánkban. Az év során a gyerekek
öntözik,
gondozzák fájukat.
Délután
a természetjáró
szakkörösök és az érdeklődő
tanulók, szülők a herendi horgásztavakhoz mentek
ásványkereső túrára. A túrát
Bősz Imre vezette. A kirándulás kellemesen telt,
különféle ásványokkal tértek haza
a résztvevők.
A
témahéthez kapcsolódóan
tanórákon végeztek a gyerekek
vízvizsgálatot. A vizet egy vízszűrő
berendezés segítségével
analizálták.
A Nézz szembe
a szemeteddel!
Hasznosíts újra! témában
technikaórán Kohlrusz Rita, Sándor Zsuzsanna
és
Szautner Antalné irányításával
hulladékokból játékokat
készítettek a felsős
tanulók, majd ki is próbálták azokat.
Ursula Ziegler, a
német
munkaközösség vezetője a Szeresd a biciklidet!
témához kapcsolódóan az
alsósoknak a kerékpár tartozékairól,
a felsősöknek a közlekedési táblákkal
kapcsolatban készített feladatsort a
faliújságra, melyhez az érdeklődő
tanulóknak feladatlapot adott.
Rajzpályázatot
is hirdettünk. Az
1-4. osztályosok a Balaton keletkezése című
népmondáról készítettek
illusztrációt. A 4-8. osztályosok feladata volt,
hogy megtervezzék álmaik
kerékpárját, kerékpáros
kiegészítőjét, vagy készítsenek
plakátot a kerékpározás
népszerűsítésére. A legszebb
alkotásokból kiállítást
rendeztünk. Sajnos a
felsős tanulóktól 1 munkát kaptunk a kiírt
pályázatra.
Magasi Józsefné